Існує не одна причина, чому ми після сонячних ванн відчуваємо енергію. Це дає нам велику дозу вітаміну D! Отже, в чому проблема цього сонячного вітаміну і чому добавки такі важливі? Термін «вітамін» стосується речовини, яку людський організм не може виробляти самостійно, проте, хоча ми добре знаємо, що вітамін D дійсно є вітаміном, не менш відомий як жиророзчинний гормон (технічно прогормон).

Дві основні форми вітаміну D – D3 (холекальциферол) та D2 (ергокальциферол). D3 синтезується з 7-дегідрохолестерину в нижньому шарі шкіри після впливу ультрафіолетового випромінювання від сонця або штучних джерел. D2 синтезується шляхом опромінення рослин і має лише третину ефективності D3, і як такої, D3 є найкращим вибором, що входить до складу харчових добавок.

Вітамін D можна знайти природним шляхом у тварин (D3) чи рослин (D2). Однак, крім жирної риби, небагато продуктів містять достатню кількість вітаміну D, щоб достатній рівень підтримувався лише з природних джерел. Вітамін D активується від його форми гормону в печінці шляхом перетворення в проміжний продукт (25-гідроксивітамін D) і, нарешті, у свою активну форму кальцитріол (1,25-дигидроксихолекальциферол), який потім транспортується в кров, щоб він міг виконати свої функції. Він регулює всмоктування кальцію та фосфору з кишечника, забезпечуючи мінералізацію тканин у кістках, надаючи їм їх сили.

Вітамін D також впливає на функцію імунної системи, запальні реакції та відіграє активну роль у регуляції настрою. Звучить поважно, правда? Дефіцит вітаміну D знижує ефективність засвоєння харчового кальцію приблизно з 60-80% до 15% і пов'язаний із багатьма хронічними захворюваннями, включаючи захворювання, спричинені зниженою мінералізацією кісток, такі як остеопороз, остеомаляція та затримка росту.

Це також пов'язано з аутоімунними розладами, такими як захворювання щитовидної залози, та інфекційні захворювання через свою роль у регуляції імунної системи через активацію та зменшення вроджених та адаптивних імунних відповідей відповідно. Низький рівень вітаміну D також пов'язаний зі зниженням мотивації, зменшенням настрою та хронічною втомою. Ні дякую!

На жаль, через нашу хронічну нестачу сонячного світла недавні дані показали, що вражаючі 80% населення України мають недостатньо вітаміну D, і тривожні 40% мають дефіцит вітаміну D. Дефіцит вітаміну D є найпоширенішим дефіцитом харчування у всьому світі, але все ще залишається у більшості не діагностованим медичним станом як у дітей, так і у дорослих. Найпростіший спосіб оцінити рівень вітаміну D - це аналізи крові, де рівні нижче 20 нг/мл свідчать про дефіцит вітаміну D (ви могли б зробити більше для оптимального функціонування), а рівні від 21 до 29 нг/мл свідчать про недостатність (ви не знаєте чи вистачає для функціонування).

Щодня для підтримки здоров'я кісток потрібно щонайменше 800 міжнародних одиниць (Дж), а Американська рада з питань харчування та харчування рекомендує 4000 мкг щодня як безпечний верхній кордон для прийому. Надмірне споживання вітаміну D було пов'язане з ураженням серця, судин та нирок як наслідок кальцифікації судин/тканин. З'являються докази того, що насправді вам знадобиться набагато вище, ніж це стати токсичним.

Однак найбільш точним методом визначення вашого рівня вітаміну D завжди є аналіз крові та консультація з лікарем загальної практики або дієтологом. Хоча варто відзначити, що правила для лікарів змінилися, і вони більше не можуть призначати допоміжні добавки вітаміну D, але вони можуть лікувати недостатність і порадити вам придбати власний рецепт, якщо це необхідно. Хорошою практикою прийому добавок було б почати з помірної дози (наприклад, 2000 мю щодня), послідовно протягом помірного періоду часу (наприклад, один місяць), оцінюючи ваші рівні за допомогою аналізу крові і коригуючи споживання відповідно. Важливо, що якщо ви хочете доповнити вітамін D, ви робите це щонайменше зі 100 мкг вітаміну K2-MK7 на 2000 мкм вітаміну D3, оскільки тоді як вітамін D полегшує засвоєння кальцію (з перетравлення в кров), вітамін K2 відповідає за напрямок кальцію у крові у наші кістки.

Якщо ви збираєтеся доповнювати раціон вітаміном D, переконайтеся, що він також надходить туди, куди ви його хочете, і не крадькома, щоб створити інші проблеми! Добавка вітаміну D – гарна ідея. Як завжди, для отримання персональних медичних порад та попереджень зверніться до лікаря.