Зелений чай відомий своїми численними оздоровчими діями та приємним впливом на психіку. Останнє пов'язане з одночасною присутністю кофеїну та L-теаніну, які добре поєднуються один з одним та є одними з найпопулярніших ноотропних препаратів. Усі добре знають кофеїн, але теанін, як і раніше, залишається загадкою для багатьох людей.

ЩО ТАКЕ L-ТЕАНІН І ЯК ВІН ДІЄ?

L-теанін - це небілкова амінокислота, єдиним значущим джерелом якої в природі є зелений чай. Теанін також міститься в боровику (польський гриб), але не такий популярний, як чай, через його обмежену доступність. Із менш натуральних джерел це харчові добавки. Теанін легко проникає через гематоенцефалічний бар'єр і впливає на концентрацію та поведінку ключових нейротрансмітерів. Він поводиться, як частковий коагоніст NMDA-рецепторів, тим самим пригнічуючи ефекти збуджуючого глутамату, і запобігаючи ексайтотоксичності. Також він має антиоксидантний ефект.

У рослині він присутній у вигляді іншої амінокислоти глутаміну. За структурою він має деяку подібність до нейротрансмітерів ГАМК глутаматом. L-ізомер має активну дію, а D-ізомер практично неактивний. Використовуючи термін "теанін", мається на увазі L-ізомер. Інші назви: L-теанін, y-глутамілетиламід. Якщо коротко, то основними діями теаніну є: седативний вплив, що не викликає сонливості, зниження стресу, покращена концентрація, підвищення впливу кофеїну, полегшення засипання, відсутність побічних ефектів.

Зниження стресу та занепокоєння

Передісторія цієї дії цікава. Вивчалося, як змінюється профіль мозкових хвиль після вживання L-теаніну, і результатом було збільшення альфа-хвиль. Цей ефект спостерігається навіть при низьких дозах, це було помічено при дозах теаніну 50 мг. Альфа-хвилі характерні, наприклад, стану глибокого розслаблення під час медитації. Дослідження показують, що чим сильніший вплив теаніну на інтенсивність альфа-хвиль, тим вище вихідний рівень тривожності у людини, яка її використовує.

Заспокійливий ноотроп

Теанін швидше за модулятор, ніж строго седативний засіб. Хоча прийом теаніну в стані спокою та відпочинку дозволяє розслабитись, ефекти змінюються, коли добавки приймаються під час розумової діяльності. Дослідження показують, що теанін знижує загальний внесок альфа-хвиль в ЕЕГ під час розумових завдань, але вплив цих хвиль на ланцюги регулювання уваги було сильнішим порівняно з плацебо. Саме ця модуляція робить теанін чудовим ноотропом, який заспокоює, не викликаючи млявості чи сонливості.

Вплив на сон

Хоча теанін не має снодійної дії, іноді він може допомогти заснути. Це відбувається завдяки розслабленню та допомоги очистити розум від стресових думок. Коли людина розслаблюється і позбавляється стресу, сон стає набагато легше. На практиці, з погляду покращення сну, теанін найкраще працює для людей, яких турбують активні вечірні роздуми та надмірний аналіз різноманітних питань. Коли проблеми зі сном виникають з інших причин, теанін може бути не таким ефективним.

Поєднання зі стимуляторами

Були проведені дослідження, щоб перевірити вплив на різні когнітивні параметри порівняно з вживанням кофеїну і тільки теаніну. У переважній більшості комбінації цих двох речовин дали явно кращі результати. На практиці таке поєднання дозволяє нейтралізувати негативні ефекти кофеїну, такі як відволікання уваги, тремор рук або дратівливість, а також покращити самопочуття та допомогти зосередити думки на поточному завданні. Ця властивість теаніну використовується не тільки до кофеїну, вона також працює з іншими стимуляторами. Все частіше можна бачити теанін у складі жироспалювачів та добавок перед тренуванням, які часто містять велику кількість стимуляторів.

Дозування теаніну

Стандартне дозування починається з 200 мг. Зазвичай це концентрація, що міститься в інкапсульованих харчових добавках. Найменші кількості на капсулу (100-150 мг) зазвичай міститься в продуктах, в яких використовується більш дорога запатентована сировина теаніну. Однак багато людей вважають за краще збільшувати цю дозу до 400 або 600 мг на день, що все ще безпечно і дуже рідко викликає побічні ефекти. Теанін можна використовувати разово або в постійних добавках в обох випадках ефективний. До 3 місяців без перерв його можна вживати без будь-яких проблем, якщо не будуть відчуватися негативні наслідки під час використання. Залежно від мети, теанін можна приймати у час дня. Значна концентрація в мозку досягається приблизно через годину після прийому і зберігається ще 5 годин, а потім починає знижуватися. За добу від нього не залишається слідів в організмі.

Побічні ефекти від L-теаніну практично відсутні або незначні. Якщо вони дійсно виникають, то можуть включати проблеми зі шлунком, головний біль та легкі проблеми зі сном. Головний біль може вражати людей, які вже мають ці проблеми зі здоров'ям. Однак коли теанін використовується в тандемі з кофеїном, кофеїн знижує цей ефект. Також можливе падіння артеріального тиску у схильних до цього людей.

L-теанін одна з найцікавіших харчових добавок. Він відмінно знижує занепокоєння та покращує настрій і практично не має побічних ефектів. Унікально те, що він не викликає сонливості, що є серйозним недоліком багатьох седативних засобів. Більше того, у правильному поєднанні (наприклад, з кофеїном) він дуже ефективно покращує когнітивні навички. Теанін має трохи солодкуватий смак, його легко вживати навіть у вигляді порошку, без інкапсуляції. Він також добре працює при додаванні до чаю або кави. Він не завжди розчиняється відразу, тому потрібно додати порошок і залишити його на хвилину, він повинен добре розчинитись навіть без перемішування.