Насправді, авітаміноз дуже поширений. На території нашої країни 60-80% населення в тій чи іншій формі страждають цим захворюванням. І тільки приблизно 10% знають про це. Чому все відбувається саме так?

А тому, що багато хто знає: авітаміноз - це стан, при якому в організмі не вистачає вітамінів. Але яких саме вітамінів? Які симптоми, з них найважливіші, чим загрожує ігнорування проблем - це мало хто розуміє. Давайте детально розберемося, які бувають види авітамінозу, симптоми і чому їх не можна ігнорувати.

Перш за все авітаміноз буває двох типів: моно авітаміноз - коли організму не вистачає одного вітаміну, і поліавітаміноз - кількох видів.

Найвідоміший поліавітаміноз - це весняна нестача вітамінів після зими. Адже в нашому раціоні значно менше фруктів і овочів, а тому в кінці зими більшість відчуває втому, дратівливість і загальне ослаблення організму.

В такому випадку треба обов'язково звертатися до терапевта. Він призначить необхідні аналізи і, з огляду на результати, порадить ті вітаміни, яких не вистачає саме вам. У випадку з авітамінозом, як і з будь-якою іншою хворобою, дуже небезпечно займатися самолікуванням.

І якщо про весняний авітаміноз відомо майже всім, то про моно авітамінозі не всі знають. Тому зараз розглянемо найпоширеніші випадки дефіциту певного вітаміну і їх симптоми.

Вітамін А

Брак вітаміну А обумовлена ​​порушенням всмоктування жирів і жиророзчинних продуктів при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, особливо тонкої кишки. Вітамін А відноситься до жиророзчинних вітамінів і міститься в м'ясної і молочної їжі. Крім цього, в своєму природному вигляді, маємо на увазі каротин, він міститься в моркві, томатах і абрикосах. Його добова норма - 1,5-2 мг.

Якщо ігнорувати цей дефіцит, то можливий розвиток «курячої сліпоти», що призводить до погіршення зору в темряві, порушення колірного зору, сухості шкіри і слизових оболонок, особливо очного яблука. При цьому бувають різні інфекційні ускладнення - фурункульоз, трахеобронхіт і цистит. У важких випадках можуть розвинутися навіть психічні порушення.

Вітамін В1

Вітамін В1 відноситься до водорозчинних вітамінів і міститься в хлібі, дріжджах, крупах, гороху і жовтку яєць. Його добова норма становить 2-3 мг. Недостатність В1 у важкій формі найчастіше зустрічається в теплих країнах. Її ще називають хворобою бері-бері. Вона характеризується ознаками неврастенії зі слабкістю, стомлюваністю, порушенням пам'яті і сну, а також болем в області серця.

Можливі більш важкі ускладнення, такі як типове ураження периферичної нервової системи - поліневрит або паралічі і дистрофія міокарда з серцевою недостатністю.

Вітамін РР

Його ще називають нікотиновою кислотою. Вона міститься в м'ясі, рибі, гречаній крупі, горіхах, хлібі та інших продуктах. Її добова норма - 15-20 мг. Дефіцит цього вітаміну призводить до особливої ​​хвороби - пелагрі. Вона розвивається при недостатньому білковому харчуванні або в разі частих проносів, цирозу печінки або хронічного алкоголізму.

Найбільш характерні симптоми: ураження шкіри, такі як дерматит, розлади шлунково-кишкового тракту, наприклад, діарея, і депресія. Всі ці стани можуть значно посилюватися, якщо ігнорувати проблему, і можуть призвести до незворотних ускладнень.

Вітамін В9

Цей вітамін міститься в зелених листових овочах, томатах, бобових, злаках, моркви, висівках, дріжджах, гречаній і вівсяній крупах, м'ясі, рибі. Він особливо необхідний організму вагітної жінки або вже годуючої мами. Його добова потреба - 0,2 мг.

В9 відповідальний за кровотворення і функціонування нервової системи. Його недолік в організмі викликає втому і апатію, може привести до розвитку важкого недокрів'я.

ВІТАМІН D

Найбільша концентрація цього вітаміну в природі - в променях сонця. Однак, коли сонячного світла недостатньо, важливо знати, в яких продуктах харчування він міститься. Наприклад, в яйцях, печінці та жирі риб, і вершковому маслі. Дефіцит вітаміну D має жахливі наслідки, адже викликає розм'якшення кісток. Особливо хребта і кісток тазу, рідше - нижніх кінцівок. Як ви самі вже встигли переконатися, нестача вітамінів в організмі може привести до необоротних наслідків. Саме тому будьте уважні до себе і в разі виникнення будь-яких симптомів звертайтеся до професійного терапевта або гастроентеролога!