Вітамін А найчастіше асоціюється з косметикою, процедурами естетичної медицини і препаратами, рекомендованими дерматологом. Все це тому, що вони широко доступні, дешеві, прекрасно прискорюють регенерацію епідермісу і значно стимулюють вироблення колагену і еластину. Завдяки їм зменшуються зморшки, освітлюються плями, і шкіра помітно омолоджується. Він також використовується в препаратах, призначених для лікування акне і розацеа, псоріазу, деяких видів лупи, розтяжок, бородавок і навіть деяких видів раку. Але вітамін А також необхідний для правильного розвитку кісток і емалі. Він важливий для репродуктивної функції. Він бере участь у виробництві сперми і розвитку ембріонів. Він також викликає зростання епітеліальної тканини і бере участь у багатьох біохімічних процесах, що сприяють нормальному утворенню еритроцитів (червоних кров'яних тілець, відповідальних за перенесення кисню). Підтримує імунну систему. Також давно відомо, що він має вирішальне значення в зорових процесах, його недолік може викликати різні види розладів зору, в тому числі гемералопія, широко відому як куряча сліпота.
ЩО ТАКЕ ВІТАМІН А?
Насправді, вітамін А - це термін, що позначає цілу групу хімічних сполук з різноманітною біохімічної активністю. Основними з них є ретинол і його похідні, а також бета-каротин і деякі інші каротиноїди. Ретинол міститься в продуктах тваринного походження, а бета-каротин, який є формою провітаміну А, є в продуктах рослинного походження. Вітамін А є жиророзчинних і відкладається в печінці і жировій тканині. Найбільш важливою його формою є ретинол. Що стосується бета-каротину, природного антиоксиданту, то він є найсильнішим попередником вітаміну А. Дефіцит обох основних форм вітаміну А найчастіше викликається незбалансованим харчуванням, а в літньому віці - ще і мальабсорбцією. З іншого боку, надлишок може бути викликаний БАДами, прийнятими безконтрольно. Як дефіцит, так і передозування вітаміну А негативно впливають на здоров'я і можуть викликати дуже схожі і неоднозначні симптоми.
Хоча сучасна назва вітамін А отримав лише на початку 20 століття, наслідки його дефіциту були визнані медиками ще в давнину. Вони знали, що існує зв'язок між їжею і здоров'ям, особливо коли мова йшла про погіршення сутінкового зору. Інтуїтивно, але ефективно, вони змогли вилікувати хворобу за допомогою дієти, заснованої на вареної печінки. Сьогодні є можливість заповнити дефіцит набагато більш простим і приємним способом. Також вивчаються наслідки дефіциту вітаміну А. Деякі з них помітні на шкірі. Надмірна кератинізація епідермісу, особливо на ліктях, лущення і сильна сухість шкіри можуть стати тривожним сигналом для перевірки рівня вітаміну А. Сухі та ламкі нігті і волосся, а також надмірне випадання волосся - інші ознаки дефіциту. Часті інфекції можуть бути проявом гіповітамінозу. І, звичайно, порушення зору, що вимагають ретельного офтальмологічного обстеження.
Самостійний і безконтрольний прийом добавок може призвести до перевищення рекомендованої добової норми. Це відбувається відносно легко через те, що вітамін А "зберігається" в організмі і, на відміну від водорозчинних вітамінів, його надлишок не виводиться з сечею. Симптоми передозування іноді збігаються з симптомами, викликаними дефіцитом, особливо коли мова йде про ламкість нігтів і випадання волосся. Але найбільш характерними є кишкові розлади, повторювані головні болі і збільшення печінки і селезінки, свербіж шкіри і зміна її кольору. Надлишок вітаміну А дуже небезпечний для вагітних жінок. Це може привести до розвитку вроджених вад. Лікарі не радять приймати добавки вітаміну А в цей період. Важливо пам'ятати, що потреба в цьому вітаміні залежить від статі, віку і загального стану здоров'я. Вона підвищується у людей, схильних до тривалого стресу, у тих, хто дотримується низькокалорійної дієти, а також при деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
Помірність і обережність також рекомендуються при використанні косметики з вітаміном А, особливо з його похідним, ретинолом, який найбільш часто використовується в препаратах для шкіри. Інші похідні цього з'єднання не настільки ефективні і тому рідко додаються в косметику. Концентрація слабших похідних ретинолу повинна бути відповідно вище, що може створити труднощі при розробці стабільної рецептури. Ретинол в чистому вигляді надає дуже значний вплив на зовнішній вигляд шкіри. Клінічні дослідження підтверджують, що концентрація ретинолу в засобі по догляду за шкірою обличчя не повинна бути нижче 0,25%. На жаль, більшість косметичних засобів на ринку не мають певної концентрації ретинолу.