Приблизно третину свого життя люди проводять уві сні. Національний фонд сну, поряд з багатьма лікарями та фахівцями, пропонує дорослим мати мінімум сім-вісім годин сну щодня, щоб забезпечити здоровий спосіб життя. Цикл сну та неспання контролюється різними гормонами та нейронами, розташованими в гіпоталамусі мозку. В останні роки дослідники спостерігають зростання порушень сну та пов'язаних з ними станів здоров'я.

ЯКА РОЛЬ ВІТАМІНУ D У ЯКОСТІ СНУ?

Вітамін D – це жиророзчинний вітамін, який ви можете приймати з їжею, або синтезувати в організмі за допомогою сонячного світла. Поряд із кореляцією з іншими станами, дефіцит вітаміну D в даний час тісно пов'язаний з різними розладами, такими як інфекційні захворювання, серцево-судинні захворювання та порушення сну.

Тому, особливо у зв'язку зі сном, пацієнти з дефіцитом вітаміну D можуть мати неспокійний сон, сонливість протягом дня та погану якість сну. Дефіцит вітаміну D, у деяких дослідженнях, був сильно пов'язаний із підвищеним ризиком таких розладів, як безсоння, порушення сну та апное уві сні.

Як пов'язані вітамін D та порушення сну?

Одним із розладів сну, що виявляються у людей з дефіцитом вітаміну D, є апное уві сні. Апное уві сні – це стан, у якому ви відчуваєте нерегулярне дихання під час сну. Рівень вітаміну D відіграє важливу роль у регуляції імунної системи організму, наприклад, контролюючи рівень запальних молекул, які також впливають на сон. Хоча в даний час проводиться поглиблене дослідження кореляції між апное уві сні та рівнем вітаміну D, дослідження показують, що пацієнти з обструктивним апное уві сні мали низький рівень вітаміну D.

Ще одним ключовим моментом, який допомагає пов'язати вітамін D з порушеннями сну, є дослідження, що передбачає підвищене розташування рецепторів вітаміну D у головному мозку, тим самим вказуючи на його сильну кореляцію у циклі сну. Цей збільшений розподіл особливо спостерігається у різних ключових частинах мозку, таких як гіпоталамус, чорна субстанція, префронтальна кора та інші області, які мають значення для циклу сну.

Як впливає низький рівень вітаміну D на людину протягом дня?

Дослідження показують, що хронічний недосип через дефіцит вітаміну D може мати серйозні наслідки для якості життя. Це призведе до ускладнень та інших порушень здоров'я. Основними наслідками хронічного недосипання є

  • Зниження працездатності
  • Сонливість протягом дня
  • Депресія
  • Тривога

На додаток до цього ви також можете зіткнутися з іншими ускладненнями, такими як зниження концентрації уваги, втома і втрата пам'яті. Це також сильно впливає на ваш настрій та емоції, іноді призводячи до підвищеної дратівливості та перепадів настрою. Дослідження, проведені у 2014 році, показали, що додавання вітаміну D продемонструвало клінічно значущий рівень позитивного ефекту. Деякі дослідження також припускають, що достатньо сну прямо пропорційно збільшенню поглинання вітаміну D організмом.

Які причини дефіциту вітаміну D?

Збільшення змін у способі життя принесло комфорт поряд із різними ускладненнями. Зниження рівня вітаміну D відбувається через сучасний спосіб життя, у якому ви живете. Різними причинами дефіциту вітаміну D є:

Обмежений вплив сонячного світла. Організм виробляє вітамін D під впливом сонячного світла. Проводьте більше часу на вулиці, ніж у приміщенні. Хоча підвищена дія сонця може бути шкідливою, ви повинні використовувати відповідну кількість сонцезахисного крему і знаходитися на відкритому повітрі при прийнятній температурі. Ви повинні докласти додаткових зусиль, щоб залишатися на вулиці, а не обмежувати себе в приміщенні.

Бракує вітаміну D в раціоні. Ви повинні включити велику кількість тваринних джерел, таких як молоко, яйця та м'ясо, щоб забезпечити достатнє споживання вітаміну D.

Ожиріння. Пацієнти, які страждають на ожиріння або мають індекс маси тіла більше 30, знижують засвоєння вітаміну D організмом. Жирові клітини поглинають його з крові, тим самим забезпечуючи недостатній рівень для мозку та решти тіла.

Вік. З віком ваш організм не може перетворити вітамін D на його активну форму, тим самим збільшуючи ризик дефіциту вітаміну D.

Розлади травлення. Деякі захворювання, такі як целіакія, хвороба Крона або муковісцидоз, знижують здатність кишківника засвоювати достатню кількість вітаміну D.

Хвороба нирок. Нирки допомагають у перетворенні вітаміну D на його активну форму. Захворювання нирок знижують цю конверсію та сприяють дефіциту вітаміну D. Основним симптомом для більшості людей з дефіцитом вітаміну D є біль у кістках та м'язова слабкість. Деякі пацієнти не мають симптомів. Тим не менш, ви повинні перевірити рівень вітаміну D і при необхідності доповнити його.

Зниження сну та різні розлади, пов'язані зі сном, нині мають сильну кореляцію з дефіцитом вітаміну D. Хронічне недосипання може призвести до численних серйозних ускладнень та багато в чому вплинути на здоров'я. Тому дуже важливо, щоб ви регулярно контролювали свій рівень вітаміну D і мали достатньо споживання всіх природних джерел вітаміну D для підтримки свого здоров'я. Дослідники припускають, що правильний рівень вітаміну D допоможе вам швидше заснути, мати глибокий сон та вберегти вас від багатьох пов'язаних зі сном розладів.

Якими є інші ризики для здоров'я, пов'язані з дефіцитом вітаміну D?

Зниження рівня вітаміну D було пов'язане з різними іншими формами захворювань, такими як важка астма у дітей, рак, когнітивні порушення у дорослих та підвищений ризик смерті через серцево-судинні захворювання. Дефіцит вітаміну D також може спричинити зниження рівня кальцію в організмі.